Ubezpieczenie domu w budowie
Kategorie:

Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenia nieruchomości cieszą się coraz większą popularnością. Czy wiesz, że nawet 70% mieszkań oraz domów wolnostojących na terenie naszego kraju posiada polisę ubezpieczeniową? Okazuje się, że Polacy wykazują coraz większą świadomość w tym zakresie. Ubezpieczenie dotyczy przecież nie tylko ewentualnej kradzieży, ale też zniszczenia. Warto też wiedzieć, że możliwe jest ubezpieczenie domu w budowie, już na etapie jego wznoszenia. W licznych przypadkach jest to wręcz konieczność, na przykład kiedy na takową nieruchomość zaciągany był kredyt hipoteczny. Poznaj szczegóły.

Ubezpieczenie domu w budowie – produkt dobrowolny czy obowiązkowy?

Wiele zależy tak naprawdę od formy finansowania takowej inwestycji. Jeśli dom budowany jest z własnych oszczędności, ubezpieczenie domu w trakcie budowy jest zawsze dobrowolne. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku nieruchomości, których środki na budowę zostają pozyskiwane poprzez finansowe wsparcie od banków. Dzisiaj nawet połowa takich nieruchomości powstaje w wyniku zaciąganych kredytów hipotecznych. Każdy bank wymaga ubezpieczenie domu w budowie jako formę dodatkowego zabezpieczenia. Takie samo ubezpieczenie będzie zresztą koniecznie w całym okresie współpracy z instytucją bankową. Dzisiaj jest to wymóg, który jest charakterystycznych dla ofert wszystkich banków, jakie oferują kredyty hipoteczne.

Ubezpieczenie domu w budowie – ile kosztuje?

Co ciekawe, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różnego rodzaju ubezpieczenie domu w czasie budowy. Pamiętajmy jednak, że taka polisa jest z reguły tańsza, aniżeli ubezpieczenie mieszkania bądź domu już zamieszkałego. Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie? To kwestie naprawdę indywidualne. Wszystko zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego, niektórzy stali klienci mogą liczyć na sowite rabaty albo ze specjalnych rabatów korzystają ci całkowicie nowi. Co istotne, przeważnie to klient decyduje o formie spłaty takiego ubezpieczenia. Może ono odbywać się w jednej racie za cały rok trwania polisy albo zostać rozłożone na raty.

Pamiętajmy także, że ubezpieczenie budynku w budowie oferuje każdy bank, w którym zaciągane są kredyty hipoteczne. Nierzadko koszty takiej polisy mogą być wtedy wliczone w raty kredytowe. Nie zawsze jest to jednak opłacalna opcja. Jak pokazują rankingi, przeważnie ubezpieczenie budowy domu jednorodzinnego jest wtedy znacznie droższe.

Ubezpieczenie domu w budowie – zakres polisy

Koszty ubezpieczenia będą też zależne od pakietu, jaki oferowany jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Osoby, które decydują się na budowę domu przy wsparciu kredytu hipotecznego, muszą liczyć się z pewnymi wymogami w tym zakresie. Banki mogą żądać konkretnych zapisów, które będą stanowić optymalną ochronę nieruchomości. Ubezpiecza się na przykład mury, powszechne jest też ubezpieczenie domu w stanie surowym otwartym.

Na różne pakiety i to w wersji całkowicie dobrowolnej mogą zaś decydować się osoby, które finansują z własnych środków domu w budowie. Ubezpieczenie może wtedy być dopasowane do indywidualnych potrzeb właściciela. Wiadomo na pewno, że tym droższe będzie ubezpieczenie, im większą będzie jego wartość oraz zakres ubezpieczenia. Polisa może dotyczyć ochrony całego terenu budowy albo tylko murów nieruchomości. Coraz częściej nabywane jest ubezpieczenie domu w trakcie budowy od kradzieży, zalania, zniszczenia, aktów wandalizmu, niespodziewanych wypadków. Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej oferują pakiety dosłownie „szyte na miarę”. Oczywiście, mają ogólne, standardowe oferty, zaś coraz większe wymagania klientów sprawiają, że polisy tworzone są indywidualnie.

Ubezpieczenie domu w budowie – za co zapłaci ubezpieczyciel?

Ubezpieczenie domu, który dopiero powstaje, najczęściej dotyczy ochrony murów i elementów stałych. Ubezpieczyciel zapłaci za szkody, jakie wynikają ze zdarzeń losowych, takich jak:

– zalanie,

– spalenie,

– eksplozja,

– powódź,

– huragan,

– osuwanie się ziemi,

– grad.

Coraz częściej ubezpieczenie zawiera też ochronę przed wandalizmem czy kradzieżą. O czym musi wiedzieć inwestor? Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy nieruchomości, jakie są jeszcze w stanie budowy dopiero wtedy, gdy dana nieruchomość jest już na etapie budowy w stanie surowym, ale zamkniętym. To taki, dla którego charakterystyczna jest już inwestycja w drzwi oraz okna w nieruchomości, które stanowią przecież naturalny rodzaj ochrony.

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie domu w budowie, określ najpierw swoje indywidualne potrzeby albo sprawdź, czego wymaga bank, w którym zaciągnąłeś kredyt hipoteczny. Weź pod uwagę wartość nieruchomości, jej metraż, etap budowy. Porównaj co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, bo każdy ubezpieczyciel proponuje inny pakiet ochrony. Musisz też wiedzieć, że nie masz obowiązku nabywania ubezpieczenia nieruchomości w banku, o polisę możesz postarać się samodzielnie, co nierzadko jest znacznie bardziej opłacalne.

Sending
User Review
0 (0 votes)