Stopy procentowe a kredyt

Stopy procentowe a kredyt

Stopy procentowe a kredyt to w ostatnim czasie niezwykle popularny temat wśród wszystkich kredytobiorców, którzy spłacają już zaciągnięte zobowiązania, ale również wśród tych, którzy dopiero chcą nawiązać współpracę z instytucją bankową. Okazuje się, że stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wzrosła z 0,1% do aż 2,75% i to nie koniec podwyżek. Co to właściwie oznacza dla przeciętnego klienta banku? Dowiedz się już teraz.

 

Czym są stopy procentowe NBP?

 

Każdy, kto posiada kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy wyraźnie odczuł podwyżkę stóp procentowych, jaką ustanowił Narodowy Bank Polski. Dlaczego rata kredytu wzrasta, chociaż oprocentowanie miało być stałe? Wszystko przez rosnące stopy procentowe. Co to właściwie jest?

Osoby, które nie do końca swobodnie poruszają się w tematyce bankowe, muszą zrozumieć, że na oprocentowanie kredytu wpływ ma co najmniej kilka czynników. Wysokość oprocentowania jest zależna od wartości wyrażonej w procentach i taką rzeczywiście ustala bank, a w całym okresie spłaty najczęściej jest ona niezmienna oraz od stopy procentowej, jaką narzuca Narodowy Bank Polski zgodnie z przyjętą polityką pieniężną i ten wariant może być już niestety zmienny. W obecnej sytuacji jest bardzo niekorzystny, wylicza się, że statystyczny kredytobiorca płaci miesięczną ratę średnio o 300 złotych wyższą, aniżeli przed wzrostem stóp procentowych.

 

Od czego zależy wartość stóp procentowych?

 

Przede wszystkim należy rozpatrywać czynnik, jakim jest stopy procentowe a inflacja. Okazuje się, że to właśnie rosnąca inflacja wpływa na wzrost stóp procentowych, czego wynikiem są wyższe raty zobowiązań kredytowych.

Inflacja to stosunek wartości pieniądza do stabilności polskiej waluty. Jeśli wzrasta, za taką samą wartość pieniędzy możemy kupić mniej, jeśli spada, zauważa się znaczny spadek cen, co z kolei nie wpływa dobrze na gospodarkę. Rada Polityki Pieniężnej stara się utrzymywać inflację na pewnym, stałym poziomie, a w tym celu operuje właśnie między innymi stopami procentowymi.

 

Jak stopy procentowe wpływają na kredyty oferowane w bankach?

 

Zastanawiasz się, jak stopy procentowe wpłyną na kredyty? Chociaż te powodują wzrost raty kredytu, to na tę chwilę nie zauważono zmniejszonego zainteresowania tego rodzaju zobowiązaniami. Trzeba przyznać, że polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, a wyższe raty nie przyczyniają się do utraty płynności finansowej.

Wiadomo na pewno, że oferty kredytowe nie są dzisiaj tak korzystne, jak jeszcze do niedawna, natomiast kryterium “niskie stopy procentowe a kredyt” czy “wysokie stopy procentowe a kredyt” nie wpływa na decyzje kredytowe.

 

Koszt kredytu a podwyżka stóp procentowych NBP

 

Ile wzrośnie oprocentowanie kredytu? Wiadomo na pewno, że dzisiaj są najwyższe od 2014 roku, natomiast żaden bank nie może dać gwarancji, na jakim poziomie się zatrzymają. Pewne jest, że czynnik stopy procentowe a kredyt konsumencki nie wygląda korzystnie, a kredytobiorcy muszą liczyć się z podwyżkami rat o co najmniej kilkaset złotych.

 

Podwyżka stóp procentowych a kredyt hipoteczny

 

Niestety, wyższa rata kredytu hipotecznego jest dzisiaj nieunikniona, a większość klientów banku zadaje sobie pytanie, o ile może wzrosnąć rata kredytu hipotecznego? Kalkulator jest doskonałym narzędziem, aby to sprawdzić. Znajdziesz go w sieci i wykorzystasz bezpłatnie. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać typowe dla zobowiązania wartości, aby oszacować wzrost miesięcznej raty.

 

Podwyżka stóp procentowych a kredyt gotówkowy

 

Wzrost raty kredytu gotówkowego również jest nieunikniony. Miesięczna rata wzrośnie bardziej, jeśli zobowiązanie zostało zaciągnięte na dużą wartość.

 

Wyższe stopy procentowe a kredyt – o ile droższa miesięczna rata? Kalkulator

 

To, o ile wzrosły stopy procentowe ma wpływ na realne podwyżki miesięcznych rat. Wylicza się, że rata kredytu wziętego na 350 000 złotych na okres 30 lat, wzrosła do tej pory o jakieś 300 złotych w skali każdego miesiąca. Nikt nie daje natomiast gwarancji, że podwyżek nie będzie więcej.

Jak obliczyć wzrost raty kredytu hipotecznego? Nie musisz tego robić, bo zapewne Twój bank wysłał Ci nowe kalkulacje. Jeśli nie, skorzystaj ze wspomnianego już kalkulatora kredytów

 

Jak zabezpieczyć kredyt przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych?

 

Trzeba przyznać, że wzrost raty kredytu 2022 znacznie wpływa na zarządzanie domowym budżetem każdego gospodarstwa domowego. Czy da się zabezpieczyć przed kolejnymi podwyżkami? Niestety nie, natomiast jest to wyraźny sygnał do zmiany wydatkowania pieniędzy. Czy wiesz, że tylko połowa Polaków generuje oszczędności? Być może takie przydadzą się w ramach podwyżek? Co ważne, pieniądze najlepiej inwestować, aby można było je pomnażać, inaczej jak widać, tracą swoją wartość.

 

Stopy procentowe a kredyt – podsumowanie

 

Czy kredyty jeszcze wzrosną? Eksperci potwierdzają, że niestety kolejne podwyżki są nieuniknione, co znowu uderzy w portfele potencjalnych kredytobiorców.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.