Poradniki

Kredyty hipoteczne – oferta banków w Polsce

Kredyty hipoteczne – oferta banków w Polsce

Obecna oferta bankowa, jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne, jest bardzo korzystna. Po obniżce stóp procentowych w marcu 2020, RRSO w pożyczkach na hipotekę, spadło do nie występujących przedtem minimów. Okazuje się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych w większości polskich banków to nawet nie 3%. Dzięki temu koszty całkowite kredytów znacznie zmalały. Obecnie jeżeli pożyczymy 200 000 zł, to bankowi w ciągu 25 lat oddamy ta kwotę, plus 70 000 zł zysku dla banku. Dzieląc to prze liczbę lat oraz miesięcy, nie wychodzi wcale tak dużo. Dlatego z omawianych instrumentów finansowych korzysta bardzo dużo młodych Polaków.

Kredyty hipoteczne – jakie raty ?

Ile wyniesie rata kredytu rozłożonego na 25 lat i na kwotę 200 000 zł ? Przy wkładzie własnym na poziomie 20%, to tylko 800 zł miesięcznie. Przy wkładzie własnym na poziomie 10%, jest to 1000 zł miesięcznie. Często nawet rata za samochód jest wyższa. Przykładowo przy zarobkach minimalnych i obojgu małżonków pracujących, zostaje 3000 zł na przeżycie (dodatkowo 500+ na dzieci). Z kolei pieniądze na wkład własny, zazwyczaj zdobywa się na weselach (pieniądze w kopertach). Jak widać nawet osoby najsłabiej zarabiające, mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny na mały dom, albo mieszkanie.

Kredyty hipoteczne, a korona-wirus

Dlatego z omawianych w artykule usług, będzie korzystać bardzo dużo Polaków. Obecnie, a jest maj 2020 roku, można zauważyć znaczny spadek udzielanych kredytów (w okolicach 30%), jednak epidemia korona-wirusa nie będzie trwać wiecznie i po jej ustąpieniu, gospodarka szybko odbije. Obecnie podaż przeważa nad popytem, dlatego ceny spadają. Teraz lub w przeciągu kilku miesięcy, jest najlepszy czas na zakup mieszkania, ponieważ ceny mieszkań i domów są niskie.

Kredyty hipoteczne – podsumowanie

Osobną kwestię stanowi czy bank udzieli nam w tych trudnych czasach kredytu. Jeżeli mamy mieszkanie lub dom, do kupienia po okazyjnej cenie, to warto spróbować. Osoby o stałej pracy i dobrych zarobkach nie powinny się przejmować. Z pewnością otrzymają one pożyczkę na potrzebną kwotę. Dodatkowo warto pamiętać, że ceny pójdą w górę za kilka miesięcy lub rok, dlatego może to być też dobra opcja na zainwestowanie swoich pieniędzy. Warto przy tym pamiętać o rozsądku.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.