Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny porównanie kredytów na 250 000 zł

Kredyt hipoteczny porównanie kredytów na 250 000 zł

Kredyt hipoteczny w kwocie do 250 000 zł pozwoli zrealizować plany związane z zakupem własnego mieszkania – oczywiście wiele zależy od danego miasta. W celu jego uzyskania klient musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania w BIK-u oraz dysponować wkładem własnym w określonej wysokości.

Dla wielu Polaków jedyną możliwością nabycia własnego mieszkania czy domu jest skorzystanie z kredytowania bankowego. Najczęściej w tym celu zaciągany jest kredyt hipoteczny, czyli kredyt z zabezpieczeniem w formie wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Gdzie i za ile najlepiej zaciągnąć obecnie kredyt hipoteczny do 250 000 zł?

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Spośród wielu różnych kredytów, jakie są obecne w ofercie kredytowej banków, szczególne miejsce zajmuje kredyt hipoteczny. To z reguły zobowiązanie długoterminowe, spłacane w ratach kapitałowo-odsetkowych, udzielane w celu zakupu mieszkania lub domu, budowy nieruchomości lub modernizacji i adaptacji lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne.

Cechą charakterystyczną wszystkich kredytów hipotecznych jest podstawowe zabezpieczenie kredytu, czyli hipoteka. W praktyce zabezpieczenie ustanawiane jest jako obciążenie hipoteki, polegające na wpisaniu instytucji kredytującej do Księgi wieczystej danej nieruchomości. Jeśli kredytobiorca przestałby spłacać kredyt, bank w takiej sytuacji mógłby dochodzić swoich wierzytelności z nieruchomości obciążonej hipotecznie.

. Cechą charakterystyczną wszystkich kredytów hipotecznych jest podstawowe zabezpieczenie kredytu, czyli hipoteka. W praktyce zabezpieczenie ustanawiane jest jako obciążenie hipoteki, polegające na wpisaniu instytucji kredytującej do Księgi wieczystej danej nieruchomości. Jeśli kredytobiorca przestałby spłacać kredyt, bank w takiej sytuacji mógłby dochodzić swoich wierzytelności z nieruchomości obciążonej hipotecznie.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

W związku z wprowadzeniem w życie przed kilkoma laty przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji związanych z ograniczaniem ryzyka kredytowego banków muszą one wymagać od potencjalnych kredytobiorców posiadania wkładu własnego w odpowiedniej wysokości. Klient powinien mieć świadomość, że banki nie udzielają już dziś kredytów w kwocie odpowiadającej wartości kupowanej nieruchomości czy wyższej.

Konieczne jest posiadanie co najmniej 20-procentowego wkładu własnego, choć i od tego wymogu w rekomendacjach KNF przewidziane są wyjątki. W praktyce więc w wielu bankach można zaciągnąć kredyt hipoteczny przy 10-procentowym poziomie wkładu własnego, kiedy pozostała część wkładu zostanie zabezpieczona w inny sposób, np. poprzez stosowne ubezpieczenie.

Klient wówczas płaci wraz z ratą kapitałowo-odsetkową składki ubezpieczeniowe na polisę niskiego czy brakującego wkładu własnego do czasu, kiedy część kapitału kredytowego odpowiadająca 10 proc. wkładu własnego zostanie ostatecznie spłacona.

Kredyt hipoteczny  warunki

Proces kredytowy przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny może trwać bardzo długo. Wszystko przez to, że banki

 do rozpatrzenia wniosku potrzebują złożenia przez potencjalnego kredytobiorcę szeregu dokumentów, w tym tych dotyczących kredytowanej nieruchomości i dokumentów dochodowych. Wyliczają skrupulatnie zdolność kredytową klienta, chcąc ocenić, czy stać go na zaciągnięcie takiego zobowiązania. Zgodnie z rekomendacjami KNF sprawdzają również historię kredytowania klienta w Biurze Informacji Kredytowej.

Niewykluczone, że w ramach procesu udzielania kredytu pracownik banku lub wskazany przez niego ekspert dokonają operatu szacunkowego nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem spłaty kredytu. Na tej podstawie bank określi, w jakiej wysokości kredytu hipotecznego będzie w stanie udzielić klientowi przy ograniczaniu własnego ryzyka kredytowego.

Kredyt hipoteczny PKO BP

W wielu bankach po pozytywnym przejściu etapu oceny zdolności i wiarygodności kredytowej zaciągniemy kredyt w kwocie do 250 000 zł. Obecnie najatrakcyjniejsze oferty, umieszczane wysoko w rankingach kredytowych, dotyczą kredytów udzielanych na kwotę 250 000 zł na 25 lat przez:

  • PKO Bank Polski – Kredyt Mieszkaniowy Własny Kąt, oprocentowanie 2,82 proc. w skali roku, RRSO 3,19 proc., prowizja 3,50 zł, kwota do spłaty 360 880,38 zł, rata miesięczna 1202,93 zł;
  • Bank Pekao – Mieszkaniowy Kredyt Hipoteczny, oprocentowanie 3,42 proc. w skali roku, RRSO 3,59 proc., prowizja 1,15 proc., kwota do spłaty 376 538,45 zł, rata miesięczna 1255,13 zł;
  • Citi Handlowy – Kredyt Hipoteczny, oprocentowanie 3,41 proc. w skali roku, RRSO 3,71 proc., prowizja 2,50 proc., kwota do spłaty 381 153,74 zł, rata miesięczna 1270,51 zł.

Przy wyborze oferty kredytu hipotecznego na kwotę do 250 000 zł klienci muszą brać pod uwagę wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która uwzględnia wszystkie opłaty i prowizje związane z udzielanym finansowaniem, w tym prowizję wstępną, opłatę za wycenę nieruchomości, opłaty za ubezpieczenia i tym podobne. Dobrym wykładnikiem atrakcyjności oferty jest też całkowita kwota do spłaty – porównując ją w różnych ofertach, będziemy mogli wybrać tę, która będzie dla nas najbardziej opłacalna.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.