Pożyczki hipoteczne

Kredyt hipoteczny – kalkulator zdolności kredytowej

Kredyt hipoteczny – kalkulator zdolności kredytowej

Czy zdajesz sobie sprawę, że lepiej mieć jakąkolwiek historię kredytową, aniżeli nie mieć jej wcale, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny? Co więcej, przed wysłaniem wniosku o takie zobowiązanie, należy oszacować własne szanse i możliwości na współpracę z instytucją bankową.

Decyzja negatywna z jednego banku najczęściej wywołuje dokładnie takie reakcje, jeśli kolejne wnioski o kredyt zostają złożone w instytucjach konkurencyjnych. Czym jest zdolność kredytowa, jak ją osiągnąć i sprawdzić, czy jest odpowiednia dla konkretnego kredytu hipotecznego? O tym dowiesz się więcej na Totalmoney.pl.

Co to jest zdolność kredytowa, jeśli uwzględniamy kredyt hipoteczny?

Musisz wiedzieć, że kredyt hipoteczny jest jednym z największych zobowiązań, jakie zaciągamy w bankach komercyjnych, które działają na terenie naszego kraju. To finansowe wsparcie, które pozwala nabyć własne mieszkanie. Takie zobowiązanie jest więc o dużej wartości, zaciąga się je na długi okres, nawet kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że banki tak skrupulatnie weryfikują zdolność kredytową.

Sama zdolność kredytowa, to nic innego jak oszacowanie sytuacji finansowej, a wraz z nią możliwości dogodnej spłaty comiesięcznych rat. Właśnie w ten sposób banki minimalizują ryzyko kredytowe, czyli ryzyko ewentualnej niewypłacalności klienta. Na zdolność kredytową składa się wiele aspektów, ale w przypadku kredytu na mieszkanie można mówić o najbardziej dokładnej weryfikacji i największych ograniczeniach.

W skład zdolności kredytowej wliczają się dochody przyszłego kredytobiorcy – ich wysokość, ale i źródło generowania. Istotne są też stałe koszty, które uszczuplają płynność finansową. Bank generuje też raport BIK i KRD, bo to w nich zawarta jest historia kredytowa, mówiąca o zachowaniach kredytobiorcy względem spłaty innych zobowiązań.

W przypadku kredytu hipotecznego liczy się też wkład własny, ten wynosi dzisiaj 20% całej wartości zaciąganego zobowiązania. Dopiero po dokładnej analizie zdolności kredytowej i oczywiście spełnieniu wszelkich warunków przez kredytobiorcę, instytucja bankowa wydaje decyzję. Pozytywna będzie jedynie wtedy, gdy bank uznał swojego klienta za w pełni wiarygodnego.

Czy da się oszacować własną zdolność kredytową, zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny?

Oczywiście, że się da, a nawet trzeba to zrobić. Naprawdę nie ma sensu wnioskować o takie zobowiązanie, jeśli nie mamy pewności, że je otrzymamy. W tym celu przyda się kalkulator zdolności kredytowej. Hipoteczny kredyt wykazuje zawsze konkretne wartości i warunki, jakie należy spełnić, więc obsługa tego narzędzia nie jest trudna. Wystarczy znaleźć w sieci rzetelny kalkulator zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny wylicza się w prosty sposób. W odpowiednie rubryki należy wpisać wartości dotyczące zarobków, comiesięcznych kosztów stałych, inne zobowiązania. Liczy się też wartość samej nieruchomości, na którą chcemy wziąć kredyt hipoteczny.

Kalkulator zdolności kredytowej oczywiście tylko oszacuje szansę na podjęcie współpracy z bankiem, ale dzięki temu przyszły kredytobiorca jest znacznie bardziej pewny swojej sytuacji. Co więcej, nie zawsze wskazywane są pozytywne wyniki, jeśli korzystamy z narzędzia, takiego jak kalkulator zdolności kredytowej. Kredyt hipoteczny online jest rzeczywiście wymagający i tylko niektórzy mogą go zaciągać.

Jeśli narzędzie wskaże brak zdolności kredytowej, chętny współpracy z instytucją bankową przynajmniej dowie się, że musi usprawnić swoją sytuację finansową, by móc kupić mieszkanie.

Pamiętajmy także, że każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, nie ma też dwóch identycznych ofert, a sytuacja finansowa i zdolność kredytowa każdego z nas jest zupełnie inna. Okazuje się, że każdy kredyt hipoteczny jest bardzo elastyczny, a kalkulator zdolności kredytowej na kredyt hipoteczny zawsze przyjmuje inne wartości.

Przyszły kredytobiorca musi też wiedzieć, że zawsze ma szansę na negocjowanie warunków umowy z instytucją bankową, może też w ekspresowym tempie poprawić swoją zdolność do zaciągnięcia zobowiązania kredytowego, jeśli ta jest dla banki niewystarczająca. Najczęściej następuje to po spłacie zaległych zobowiązań czy innych kredytów albo poprzez generowanie dodatkowych dochodów.

Ponieważ każdy bank ustala własne warunki udzielania kredytów, zawsze warto złożyć wniosek o kredyt hipoteczny do kilku różnych instytucji bankowych w tym samym czasie.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu na mieszkanie jest jedną z najważniejszych, jakie podejmujemy w całym swoim życiu. Nierzadko współpraca z bankiem trwa przecież przez długie lata. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy będziemy w stanie spłacać raty regularnie. To poważne zobowiązanie finansowe, dlatego też banki bardzo dokładnie weryfikują zdolność kredytową każdego wnioskującego.

Wystarczające zarobki to oczywiście nie wszystko, a każdy kredytobiorca musi liczyć się jeszcze z szeregiem innych ograniczeń. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to doskonałe finansowe wsparcie, które nierzadko jest jedyną opcją, by móc cieszyć się własnym „M”.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.