Kredyt hipoteczny warunki
Kategorie:

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić?

Czy wiesz, że chociaż polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, a każdego roku zwiększa się liczba nieruchomości, które są nabywane przez internet, to jednak kredyt hipoteczny nadal cieszy się niesłabnącą popularnością? To właśnie tego rodzaju zobowiązanie kredytowe pozwala spełnić marzenie o własnym „M”. Czy każdy może zaciągnąć kredyt hipoteczny? Dla kogo przeznaczony jest ten produkt bankowy i kto ma szansę na tego rodzaju współpracę z instytucją bankową? Jakie warunki należy spełnić, by już niedługo móc cieszyć się z własnych „czterech kątów”. Jeśli i Ty marzysz o własnym mieszkaniu, przeczytaj koniecznie już teraz.

Kredyt hipoteczny – krótka charakterystyka

Sam kredyt hipoteczny jest produktem oferowanym przez instytucje bankowe. Jego istotą jest pozyskanie finansowego wsparcia w celu nabycia nieruchomości. Nieruchomość może pochodzić z rynku pierwotnego bądź wtórnego, może to być dom albo mieszkanie. Kredyt hipoteczny może dotyczyć też działki budowlanej, lokalu użytkowego albo samej budowy nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – warunki, jakie stawiają banki

Okazuje się, że kredyt hipoteczny musi być zgodny nie tylko z przepisami polskiego prawa czy zasadami funkcjonowania banków komercyjnych. Jego zasady funkcjonowania wytyczane są też przez normy unijne, przede wszystkim tzw. Rekomendację S. To ona ma chronić interesy zarówno banków, ale też kredytobiorców. To właśnie dlatego kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu warunków, by w ogóle móc podjąć współpracę z instytucją bankową.

Czy wiesz, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zaciąga się na wysoką wartość? Średnio to 350 000 złotych. Co więcej, to zobowiązanie, które spłaca się przez wiele lat, bo mniej więcej przez 13 lat. Wszystko to sprawia, że w jego przypadku ryzyko kredytowe jest ogromne, a banki właśnie przez kolejne ograniczenia i warunki muszą je minimalizować.

Przede wszystkim zawsze weryfikowana jest zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. To standardowa procedura, jaka realizowana jest w przypadku każdego rodzaju zobowiązania kredytowego. Bank żąda więc od potencjalnych klientów zaświadczenia o zarobkach, analizuje też wpływy na konto. Co więcej, generuje raport BIK, by sprawdzić historię kredytową i dowiedzieć się, jakie inne koszty stałe posiada przyszły kredytobiorca. Dopiero, jeśli jego dochody są wystarczające, by regulować wszystkie zobowiązania w terminie, wydawana jest decyzja pozytywna.

To oczywiście nie wszystko, bo standardem jest już kredyt hipoteczny z wkładem własnym. Dzisiaj nie ma możliwości zaciągnięcia tego rodzaju zobowiązania bez wkładu własnego. Wynosi on co najmniej 20% całej wartości kredytu.

Pamiętajmy, że im wyższa jest wartość nieruchomości, tym lepsza musi być zdolność kredytowa kredytobiorcy. Oczywiście, w ramach jednego zobowiązania współpraca może przebiegać z jednym kredytobiorcą, ale też współkredytobiorcą. Dzięki temu zdolność kredytowa ulega znacznej poprawie.

Każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową. Zgodnie z nią kredyt hipoteczny może charakteryzować się innymi warunkami współpracy. Niektóre instytucje nakładają konieczność zabezpieczenia hipotecznego, pobiegają też wysokie prowizje za udzielenie kredytu. Propozycje kredytów różnią się oprocentowaniem i innymi, dodatkowymi opłatami. W większości przypadków klient banku zobowiązuje się do nabycia ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia nieruchomości.

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Chociaż większość warunków dotyczy wszystkich kredytów hipotecznych, to jednak niektóre banki traktują znacznie łagodniej swoich potencjalnych klientów, inne zaś mogą oferować dodatkowe bonusy. To dlatego zawsze warto porównać co najmniej kilka różnych produktów tego rodzaju. Weźmy pod uwagę, że kredyt hipoteczny wiąże się nierzadko z najważniejszą decyzją w naszym życiu, która ma znaczenie dla domowego budżetu. Warto mieć pewność, że współpraca z bankiem przebiega na korzystnych warunkach.

Ranking kredytów hipotecznych to zestawienie, które uwzględnia najważniejsze dla atrakcyjności, ale też opłacalności danego zobowiązania kryteria. Mowa tutaj o oprocentowaniu, wysokości raty, czasie współpracy z daną instytucją bankową. Pod uwagę warto wziąć też minimalną wartość koniecznego wkładu własnego, obowiązek ubezpieczenia, prowizje, odsetki karne za zwłokę w spłacie czy możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Wszystkie warunki zapisane w umowie muszą być dogodne dla kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny powinien być „szyty na miarę” indywidualnych potrzeb, ale też możliwości spłaty. To zobowiązanie, jakie ma być wsparciem finansowym, a nie czynnikiem, przez który traci się płynność finansową. To ważne, tym bardziej że kredyt na mieszkanie bierze się na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Leave a Reply