Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy – co trzeba wiedzieć?

Kredyt gotówkowy – co trzeba wiedzieć?

Jednym ze sposobów na zdobycie pilnie potrzebnych środków jest ich pożyczenie w ramach kredytu gotówkowego. Warto przy tym wspomnieć, że kredytu w ścisłym tego sowa znaczeniu mogą udzielać tylko banki, zaś inne firmy i instytucje mogą udzielać pożyczek. Kredyt gotówkowy to oczywiście większe koszty niż zbieranie pieniędzy na dany wydatek, ponieważ do pożyczonej sumy doliczyć trzeba jeszcze odsetki. Jednak w zamian za to otrzymujemy możliwość realizacji wydatków niemal od ręki. Warto jednak dobrze przyjrzeć się ofertom kredytowym, aby nasz wybór był optymalny zarówno pod względem kosztów, jak i warunków spłaty. Wybór może wydawać się niełatwy z powodu mnogości ofert, dlatego też warto posłużyć się rankingiem, czy porównywarką kredytów, aby wstępnie wybrać najlepsze oferty.

Jedną z najistotniejszych o ile nie najistotniejszą sprawą jest to, jak duże będą koszty kredytu. Pierwszym parametrem, który je określa jest wysokość oprocentowania kredytu. Jest to parametr najważniejszy, ale nie określa on kosztów kredytu w pełni. Na całkowity koszt może się jeszcze bowiem składać szereg innych kosztów, choćby jednorazowych. Dlatego też bardzo często używa się wskaźnika, jakim jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ten wskaźnik traktuje koszty całościowo, uwzględniając zarówno samo procentowanie, jak i pozostałe opłaty. Na koszty może, choć nie musi mieć wpływu również rodzaj oprocentowania. W przypadku oprocentowania stałego sprawa jest dość prosta – przez cały czas spłaty kredytu posiada ono jedna wartość. Przy oprocentowaniu zmiennym, jego wartość będzie zaś wzrastać przy podwyżce wysokości stóp procentowych lub spadać przy obniżce.

Koszty kredytu to jednak nie wszystko. Ze względu na komfort spłaty oraz miesięczne obciążenie naszego budżetu ogromne znaczenie mogą mieć również warunki spłaty kredytu. Wysokość oraz ilość rat określa ile kredyt będzie nas kosztował miesięcznie i jak długo będziemy go spłacać. Czasem można indywidualnie ustalić warunki spłaty z bankiem i elastycznie dostosować je do swoich preferencji i potrzeb. Standardowo banki oferują opcje rat równych lub też malejących. W tym drugim przypadku pierwsze raty są stosunkowo dużej wysokości, zaś kolejne coraz mniejsze, co wynika ze sposobu naliczania odsetek.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.