Kredyt, czy pożyczka hipoteczna?

Kredyt, czy pożyczka hipoteczna?

W powszechnej świadomości Klientów banków, pojęcie pożyczki i kredytu jest bardzo często mylone. Zasada ta dotyczy również kredytów i pożyczek hipotecznych, które są oferowane najczęściej właśnie przez banki. Czym zatem różnią się między sobą obydwa pojęcia? Z czym musi liczyć się Klient, który jest zainteresowany pożyczką hipoteczną? W poniższym artykule znajdują się odpowiedzi na te pytania.

Kredyt hipoteczny a pożyczka

Różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a analogiczną pożyczką jest prosta. Polega ona na sposobie wykorzystania środków oferowanych w ramach obydwóch produktów finansowych. Kredyt hipoteczny jest przeznaczony wyłącznie na zakup nieruchomości. Można za niego kupić dom, mieszkanie a nawet działkę. Z kolei pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel. Jedyne, co łączy ją z klasycznym kredytem hipotecznym, to forma zabezpieczenia takiej pożyczki, którą jest wybrana nieruchomość. Dzięki temu, pożyczka może być udzielana na bardzo wysokie kwoty, gdyż bank – dzięki zastawionej nieruchomości – może zabezpieczyć swoje należności na bardzo dużą kwotę.

Kiedy kredyt a kiedy pożyczka?

Kiedy warto zaciągnąć kredyt hipoteczny a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka? Sprawdźmy to na podstawie poniższej, dość prostej analizy.

Z oferty kredytu hipotecznego powinny skorzystać osoby, które:

Chcą zakupić dom lub mieszkanie, bądź też (opcjonalnie) wybudować daną nieruchomość.

Liczą na stosunkowo niski koszt kredytu.

Chcą rozbić swoje zobowiązanie na wiele lat, bez ryzyka poniesienia z tego tytułu wyjątkowo dużych kosztów oprocentowania.

Z oferty pożyczki hipotecznej powinny skorzystać osoby, które:

Nie są zainteresowane kupnem ani budową nieruchomości, ale chcą pożyczone środki przeznaczyć na dowolny cel.

Szukają produktów finansowych na dużą kwotę, dzięki której mogą spłacić kosztowny remont, zakup samochodu utd.

Są gotowe na wyższe oprocentowanie, ale jednocześnie mają do sfinansowania kilka różnych inwestycji, które wymagały odrębnych, docelowych kredytów.

Marketing i internetowe oferty

Powyższy podział jest dość prosty, gdyż uwzględnia podstawowe cechy obydwu produktów finansowych. Niestety wiele ofert zarówno banków, jak i podmiotów zewnętrznych nie jest dokładnie zdefiniowana, przez co czasami trudno wybrać rozwiązanie bezpieczne dla siebie. Na szczęście istnieją odpowiednie zapisy prawne, które jasno definiują, który z podmiotów może udzielić kredytu a który pożyczki. Do udzielania kredytów hipotecznych zobligowane są wyłącznie banki, które jednak mogą również udzielić analogicznej pożyczki. Z kolei zewnętrzne firmy finansowe mogą udzielać wyłącznie pożyczek hipotecznych. Oczywiście nie muszą one dostosowywać się do przepisów obowiązujących banki, podobnie jak w kontekście kredytów gotówkowych.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest nieco wyższe, niż oprocentowanie analogicznego kredytu hipotecznego. Tym samym finansowanie zakupu nieruchomości za pośrednictwem pożyczki może wiązac się z istotnymi stratami, które Inwestor i tak będzie musiał ponieść.

Podsumowanie

Różnice pomiędzy kredytem hipotecznym i pożyczką hipoteczną są z reguły dość proste. Niemniej warto pamiętać o tym, by dokładnie analizować oferty banków, oferujących zarówno kredyty, jak i pożyczki. Warto też ukierunkować interesującą nas ofertę w ten sposób, by nie tylko sfinansowała ona naszą inwestycję, ale też wiązała się z relatywnie niskimi kosztami. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza ze względu na długi okres kredytowania.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.