Czy warto wcześniej spłacić kredyt gotówkowy?
Kategorie:

Czy warto wcześniej spłacić kredyt gotówkowy?

Czy wiesz, że co drugi dorosły Polak posiada dzisiaj kredyt gotówkowy na dowolny cel? Nie ma w tym nic dziwnego, bo to finansowe wsparcie, które udzielane jest szybko i na dogodnych warunkach. Same banki chętnie współpracują z obywatelami Polski, uznając ich za w pełni wiarygodnych i wypłacalnych klientów. Okazuje się, że wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego to standard. Znacznie rzadziej zdarzają się zadłużenia czy nieterminowe spłaty comiesięcznych rat.

Jeśli szukasz korzystnego kredytu gotówkowego warto zajrzeć na https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – jak przeprowadzić?

Okazuje się, że wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego jest zgodna z obowiązującym w naszym kraju prawem. Co więcej, same instytucje bankowe muszą wręcz taką opcję udostępniać swoim klientom. Zgodnie z regulacjami, wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego nie może przebiegać na niekorzystnych dla kredytobiorcy warunkach, a sama instytucja bankowa nie może utrudniać jej przebiegu.

Same banki udostępniają opcję wcześniej spłaty zaciągniętego zobowiązania wedle własnej polityki kredytowej. W tej podstawowej opcji, kredytobiorca powinien po prostu złożyć wniosek o wcześniejszą spłatę, po czym na wskazany rachunek bankowy przelać pozostałą do spłaty wartość wraz ze wszystkimi opłatami. Niektóre banki umożliwiają wcześniejszą spłatę bez żadnych ograniczeń. Zdarza się, że taka możliwość zachodzi dopiero po pewnym czasie współpracy albo instytucje bankowe żądają wpłaty prowizji za uregulowanie płatności przed terminem ostatniej raty zgodnie z harmonogramem spłaty.

Istnieje także możliwość nadpłaty kredytu. Nadpłacanie zmniejsza wartość comiesięcznych rat albo skraca okres współpracy z bankiem. Wybór najczęściej należy do kredytobiorcy, zaś większość klientów decyduje się na skrócenie czasu trwania umowy kredytowej, dzięki czemu generuje oszczędności z tytułu niespłacanych odsetek. Pamiętajmy, że dla banków wcześniejsza spłata kredytu nie jest korzystna. Odsetki stanowią zysk, zaś kiedy te nie są regulowane, instytucja bankowa zarabia mniej.

Kiedy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego jest opłacalna?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości spłaty kredytobiorcy oraz warunków, jakie stawia bank, w tym pko bp. Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego powinna generować oszczędności, aniżeli koszty, bo tylko wtedy taka „operacja” jest opłacalna. Wiadomo na pewno, że pozbycie się zobowiązania kredytowego zawsze daje ogromny komfort psychiczny, a uwolnienie się od współpracy z bankiem pozwala lepiej zarządzać własnym budżetem. Nie zawsze jednak warto takową kończyć, jeśli kredytobiorca ma stracić pieniądze.

Liczy się kilka kwestii, dzięki którym korzystna staje się wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego. Zwrot odsetek to tylko jeden z powodów. Pamiętajmy, że każda comiesięczna rata składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej i to ta druga stanowi zysk dla banku. Jeśli kredytobiorca decyduje się wcześniej oddać pożyczone pieniądze, całkowite koszty, czyli wskaźnik RRSO maleją. Zmniejsza się liczba rat, a więc i liczba części odsetkowych. Ewentualnie bank może żądać prowizji, którą wynagradza straty, zaś ta przeważnie nie jest wyższa, aniżeli wartość generowanych każdego miesiąca odsetek.

Co jeszcze może zyskać kredytobiorca, dla którego możliwa stała się wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego? Zwrot ubezpieczenia, to kolejne oszczędności, bo przecież biorąc zobowiązanie kredytowe, klient opłaca ubezpieczenie za cały okres współpracy. Jeśli ten jest krótszy, należy się zwrot części kosztów tego rodzaju.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – jak obliczyć opłacalność?

Chcesz zrealizować proces, jakim jest wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego? Alior bank i każda inna instytucja przedstawi inne warunki, jakie musisz spełnić. Co więcej, każdy bank wykazuje też inne zasady współpracy, jakie wiążą się z zakończeniem umowy przed czasem, pod uwagę warto wziąć chociażby mbank. Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego następuje tam na naprawdę elastycznych warunkach. To mówi wiele, by takie kryteria brać pod uwagę nie wtedy, gdy posiadasz oszczędności i chcesz uwolnić się od zobowiązania kredytowego. Warto o tym pomyśleć już na etapie wyboru konkretnego kredytu gotówkowego. Z pomocą przychodzi ranking kredytowy, który zestawia konkurencyjne względem siebie zobowiązania kredytowe i wyróżnia najważniejsze parametry współpracy pomiędzy kredytobiorcą a bankiem.

Z powodzeniem udaje się również oszacować opłacalność kredytu oraz opłacalność wcześniejszej spłaty zobowiązania, jeśli takowa miałaby nastąpić. Można to zrobić w prosty sposób, korzystając z kalkulatora kredytowego. To narzędzie wyliczy też wskaźnik RRSO i wskaże, czy kredytobiorca ma w ogóle szanse na współpracę z wybranym bankiem.

Wymienione narzędzia dostępne są za darmo w sieci i należy z nich korzystać jeszcze przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy. Ten ma być przecież finansowym wsparciem, a nie czynnikiem, który powoduje utratę płynności finansowej.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Leave a Reply