Pożyczki hipoteczne

Co jest pożyczka hipoteczna?

Co jest pożyczka hipoteczna?

Banki oferują liczne produkty, dzięki którym potencjalny klient może starać się o finansowe wsparcie. Największą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy na dowolny cel, w drugiej kolejności najczęściej zaciągane są również kredyty hipoteczne. Pożyczka hipoteczna jest swoistym połączeniem tychże zobowiązań.

Co to jest pożyczka hipoteczna? Jak zaciągać taki kredyt i kiedy jest on opłacalny? W jakich sytuacjach pożyczka hipoteczna jest najlepszym rozwiązaniem? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – charakterystyka produktu bankowego

Pożyczka hipoteczna to wyjątkowy produkt banku, który pozwala uzyskać środki finansowe na preferencyjnych warunkach. W przypadku takiego zobowiązania charakterystyczna jest tutaj weryfikacja zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy i czynniki, jakie mają wpływ. Inne są również warunki, jakie trzeba spełnić, by bank uznał przyszłego klienta za wiarygodnego i co ważne, wypłacalnego.

Cieszy fakt, że pożyczka hipoteczna dostępna jest praktycznie w każdym komercyjnym banku, jaki funkcjonuje w naszym kraju. Pomocna kredytobiorcy w uzyskaniu najlepszych warunków jest również ogromna konkurencja na rynku usług finansowych.

Ponieważ instytucje bankowe muszą wręcz walczyć o każdego klienta, takie zobowiązanie jest wyjątkowo elastyczne i można dopasować je, patrząc na indywidualne potrzeby, oczekiwania czy też możliwości spłaty. Pożyczka hipoteczna udzielana może być klientom prywatnym, ale dobrze znana jest także pożyczka hipoteczna dla firm.

Warto wyjaśnić istotną różnicę, która charakteryzuje pożyczkę hipoteczną. Wielu potencjalnych klientów myli takie zobowiązanie z typowym kredytem hipotecznym. Zagadnienie „pożyczka hipoteczna kredyt hipoteczny” należy więc jasno wyjaśnić. Różnica pomiędzy tymi produktami bankowymi jest wyraźna. Kredyt hipoteczny to bowiem wsparcie finansowe, które udzielane jest przez banki w celu nabycia nieruchomości, a jego istotą jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci wkładu własnego.

Wkładem własnym może być zabezpieczenie hipoteczne nieruchomości, która jest własnością klienta starającego się o kredyt mieszkaniowy. Zupełnie inne zabezpieczenie wykazuje pożyczka hipoteczna prywatna czy też dla firmy. W większości przypadków jest to zobowiązanie na dowolny cel, ale jest to pożyczka hipoteczna pod zastaw mieszkania bądź pożyczka hipoteczna pod zastaw działki budowlanej. Chodzi o to, że zdolność kredytowa wykazywana jest poprzez posiadanie nieruchomości, która staje się zabezpieczeniem dla banku przed niewypłacalnością. Dzięki temu ryzyko kredytowe ulega znacznemu obniżeniu.

Pożyczka hipoteczna – warunki przyznawania

Dodatkowe zabezpieczenie w postaci zastawu mieszkania czy działki, by móc uzyskać finansowe wsparcie nie oznacza oczywiście, że przez banki oferowana jest pożyczka hipoteczna bez BIK. W przypadku każdego wniosku kredytowego instytucje bankowe zawsze generują raport BIK i KRD, sprawdzają zarobki klienta, jego stałe zobowiązania czy wpływy na konto. Tylko w niektórych przypadkach oferowana jest pożyczka hipoteczna na oświadczenie, to najczęściej propozycja dla stałych klientów albo wtedy, gdy wartość nieruchomości pod zastaw jest naprawdę duża i w całości pokrywa kwotę kredytu.

Aby pożyczka hipoteczna mogła zostać udzielona, niezbędne jest więc dodatkowe zabezpieczenie, natomiast sam kredyt tego rodzaju udzielany jest na dowolny cel. Bardzo często korzystają z tej opcji osoby, które posiadają mieszkanie bądź dom, ale nie wystarcza im środków, by wykończyć daną nieruchomość. To też rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości, którzy borykają się z czasowymi problemami finansowymi, a finansowe wsparcie ze strony banku umożliwi im wdrożenie skutecznego procesu oddłużania.

Warto wiedzieć, że pożyczka hipoteczna może być udzielana na różnych warunkach, wiele zależy przecież od indywidualnej polityki kredytowej, jaką prowadzi każda instytucja bankowa. Właśnie dlatego jeszcze przed złożeniem wniosku o taki kredyt, należy dobrze poznać co najmniej kilka różnych ofert. Jakie kryteria wskazują, że korzystna i opłacalna jest dana pożyczka hipoteczna? Oprocentowanie, wysokość comiesięcznych rat, czas trwania umowy z bankiem czy wartość dodatkowego zabezpieczenia hipotecznego, to tylko niektóre z ważnych czynników.

Pożyczka hipoteczna – ranking, by wybrać najlepszą

Potencjalni kredytobiorcy, którzy zastanawiają się, jaka jest najtańsza pożyczka hipoteczna oferowana aktualnie przez banki, powinni skorzystać z rankingu kredytowego. Takie zestawienia dostępne są w sieci i porównują kluczowe dla atrakcyjności różnych zobowiązań parametry.

W rankingach ujmowana jest między innymi pożyczka hipoteczna pko, pożyczka hipoteczna millenium, pożyczka hipoteczna pekao sa, pożyczka hipoteczna mbank, pożyczka hipoteczna ing czy santander pożyczka hipoteczna. To obecnie wiodące instytucje bankowe, które taki produkt oferują.

Istnieje także możliwość, by sprawdzić, która jest najtańsza pożyczka hipoteczna. Kalkulator jest narzędziem, jaki w tym celu warto wykorzystać. To on oblicza wskaźnik RRSO, czyli całkowite koszty wybranego zobowiązania.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.